Cost of Beefheart in your area..

Collapse
X
 
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
  • brewmaster15
    Administrator
    • Apr 2002
    • 29945
    • Northford,CT,USA

    Cost of Beefheart in your area..

    Thought it might be interesting to see what beefheart costs in your area..

    Was grocery shopping today and our big y supermarket had beefheart..
    Click image for larger version

Name:	20241201_114025.jpg
Views:	47
Size:	81.0 KB
ID:	2760498

    $5.99 lb ..uncleaned fresh beefheart. That is ridiculous when I can buy a steak for $1.00 more.

    Click image for larger version

Name:	Screenshot_20241201-174539_Big Y.jpg
Views:	39
Size:	33.9 KB
ID:	2760499


    Organ meat used to be a cheap protein source for aquaculture.. not anymore , at least in CT.

    How about where you are?

    AquaticSuppliers.comFoods your Discus will Love!!!


    >>>>>Want a great forum? Participate in it and make one.. it doesnt happen on its own...

    Please Show your Appreciation..

    https://www.paypal.com/ncp/payment/JEE8GE4J6QWBL



    Al Sabetta
    Simplydiscus LLC Owner
    Aquaticsuppliers.com


    I take Pics.. click here for my Flickr images
  • Vanman
    Registered Member
    • Nov 2022
    • 559
    • West TN
    • Gary

    #2
    My local slaughterhouse went from $3 each to $3 per pound, when they have them. Lately most people that have their beef slaughtered want to keep the organs. Reminds me I need to see if any are available this week.

    Comment

    • LizStreithorst
      Moderator Team

      • Jan 2005
      • 13894
      • Moselle, MS

      #3
      Due to their kindness my pork slaughter house up the road gives me pieces of heart for free. They make their money from selling the heart valves to the hospitals.
      Mama Bear

      Comment

      • jeep
        Administrator
        • Jul 2002
        • 7243
        • O.P. KS
        • Brian

        #4
        It's hard to find on my area but one store is up to $3.59lb. It used to be .89. I have a connection for $2 per heart but it's a 14 hour drive, lol...

        Comment

        • jwcarlson
          Homesteader

          • Jan 2022
          • 1452
          • Iowa
          • Jacob

          #5
          $1.79/pound when I last bought it (2+ years ago). They were butterflied and almost all of the connective tissue was gone. It was a 60 pound box. Cleaning them was pretty darn easy.

          Comment

          Working...